Sausio 18 d. mokykloje svečiavosi „Misija Sibiras 2018“ ekspedicijos dalyvis Antanas Urbonas, kuris pasidalino patirtais įspūdžiais, pasakojo apie ekspedicijoje nuveiktus darbus.

Šiemet net dvi ekspedicijos grupės (iš viso 24 žmonės) keliavo į Kazachstano Respubliką ir įrodė, jog Lietuvos istorijos dalis slypi ne vien Sibire, bet ir kitose šalyse.

Per 11 ekspedicijos dienų komanda „iššukavo“ 16 bendrų miestų kapinių, kuriose skaitydami antkapių užrašus ieškojo lietuviškų pavardžių ir užrašų. Jiems pavyko surasti, inventorizuoti ir sutvarkyti beveik 200 lietuviškų kapų. Ne mažiau svarbus darbas buvo memorialų tvarkymas. Buvusiose lagerių teritorijose lietuviai ir kitų tautų atstovai buvo laidojami masinėse kapavietėse, todėl atskirų kapų ten nėra. „Misija Sibiras‘18” sutvarkė jau esamus arba pastatė naujus memorialus net 4 vietose: Rudnike, Balchaše, Rytiniame Kounrade bei Mamočkino (Mamyčių) kapinėse.

Taip pat Kazachstane iškilo 6 nauji lietuviški kryžiai, vieną iš jų pagamino ir perdavė ekspedicijai Karagandos lietuvių bendruomenė. Aukščiausias 4.8 m. kryžius buvo pastatytas Saranėje šalia 2 partizanų kapų.

Ekspedicijos metu komandai pavyko susitikti politinių kalinių vaikų, anūkų ir proanūkių. Vienas iš jų - Vladas Račkaitis, kuris tebekalba lietuviškai, nors Lietuvoje yra buvęs tik kartą prieš 30 metų.

Istorijos mokytoja Vilija Savčenkienė